Мелатонін - що це таке?
- Зміст:
У більшості людей були періоди, коли довго не можеш заснути, настання безсоння, сон не такий глибокий, як і це свідчить про порушення добових біоритмів.
Мелатонін – це гормон, він же гормон сну, який виробляється в шишкоподібній залозі (перебуває в порожнині черепа), регулює ритм сну-неспання. Відповідає за стабілізацію циркадного ритму - внутрішній годинник людини, завдяки ньому організм знає, коли потрібно лягати спати і коли потрібно прокидатися.
Починає активно вироблятися у темний час доби, надходить у кров і спинномозкову рідину, тим самим дає сигнал, що потрібно приступати до сну та розслаблятися. За добу в організмі людини виробляється близько 30 мкг мелатоніну.
Які корисні ефекти у мелатоніну?
- Нормалізація сну – усуває денну сонливість та регулює засинання ввечері.
- Зміцнює імунітет
- Покращує психічний стан
- Піднімає настрій
- Уповільнює процеси старіння
- Підвищує вироблення гормону росту
- Покращує зір
- Прибирає дзвін та сторонні шуми у вухах
- Антиоксидантний ефект
- Сприятливо впливає на лікування виразки шлунка
Мелатонін ;важливий для жіночого організму - регулює вироблення жіночих статевих гормонів, допомагає організму визначити, коли має настати менструація і коли вона повинна закінчитися, а так само коли має настати менопауза.
На даний момент існує кілька відомих факторів, що негативно впливають на вироблення мелатоніну: кофеїн, стрес, підвищена кількість світла вночі, старіння, куріння, алкоголь, робота позмінно (коли є нічні зміни), нестача сонячного світла.
Яке дозування потрібне і як приймати добавку мелатоніну?
Зараз мелатонін існує у вигляді харчової добавки у формі таблеток, капсул, рідкому вигляді. На даний момент встановленої рекомендованої дози немає, тому що всі люди різні та у кожного індивідуальні особливості. Починати потрібно з найменшої дози (1-2 мг на добу перші три дні), поступово її підвищуючи, це потрібно для того, щоб зрозуміти як організм реагує і яке дозування потрібне саме Вам. Правильно підібравши дозування, можна вирішити проблему зі сном, можна буде нормально виспатися і не відчувати втоми вдень.
Люди, які страждають на порушення сну, починають пити снодійні засоби, але такі препарати мають властивість занурювати в сон дуже швидко, після чого з ранку відчувається «важка голова».
Якщо приймати мелатонін або добавки, у складі яких є мелатонін, таких ознак не спостерігається. Іноді мелатонін може бути корисним для дітей, коли зустрічаються порушення нервово-психічного розвитку, лікар-педіатр може призначити цю добавку. Його використовують у період лікування розладів розвитку, дитячого церебрального паралічу, аутизму. Великі дози можуть призвести до епілептичних нападів у дітей віком до 16 років. Тому лише із вказівками лікаря має проходити лікування.
Чи є передозування чи побічні ефекти?
Мелатонін не завдає шкоди здоров'ю, навіть перевищити дозування на добу. Але залежно від індивідуальних особливостей організму іноді буває головний біль, алергічна реакція, ранкова сонливість, нудота.
Є також протипоказання:
- Вагітність та період лактації
- Цукровий діабет
- Епілепсія
- Алергія
- Хронічна ниркова недостатність
- Лімфома
- Лейкоз
- Прийом дітям до 12 років
У яких продуктах харчування міститься мелатонін?
Мелатонін є в деяких продуктах харчування:
- Вінські горіхи
- Кукурудза
- Банани
- Помідори
- Полуниця
- Гранат
- Спаржа
Мелатонін забезпечує нормалізацію сну та покращує його якість. Потрібно дотримуватись індивідуального дозування для сприятливого стану всього організму. Якщо у житті відбувається зміна часових поясів, приймайте мелатонін після перельоту.
Поширені запитання про мелатонін
Який орган виробляє мелатонін?
Мелатонін виробляється в шишкоподібній залозі (епіфізі), невеликому органі в головному мозку. Ця залоза реагує на світловий цикл і темряву, контролюючи секрецію мелатоніну, що допомагає регулювати циркадні ритми і сон.
Чи впливає прийом мелатоніну на серце?
Прийом мелатоніну зазвичай вважається безпечним і не має значного впливу на серцево-судинну систему у здорових людей. Однак люди з наявними серцевими захворюваннями повинні консультуватися з лікарем перед початком прийому мелатоніну, оскільки він може впливати на кров'яний тиск і серцевий ритм.
Які наслідки передозування мелатоніном?
Передозування мелатоніном може призвести до низки побічних ефектів, включно з головним болем, запамороченням, прискореним серцебиттям, дратівливістю, шлунково-кишковими розладами. Хоча мелатонін вважається відносно безпечним, надмірне його вживання може порушити ваш природний цикл сну.
Як швидко починає діяти мелатонін?
Мелатонін зазвичай починає діяти протягом 30 хвилин після прийому. Оптимальний час для вживання мелатоніну – за 30-60 хвилин до сну, щоб максимізувати його снодійну дію та допомогти встановити більш регулярний ритм сну.
Чи можна приймати мелатонін серед ночі?
Приймати мелатонін серед ночі зазвичай не рекомендується, тому що це може збити ваш природний циркадний ритм і призвести до труднощів із пробудженням вранці або відчуття втоми наступного дня. Якщо ви прокидаєтеся посеред ночі і не можете заснути, краще уникати приймання мелатоніну і спробувати інші методи релаксації для повернення до сну.
(Голосов: 86, Рейтинг: 4.78) |