Що таке пробіотики та як вони допомагають організму?
- Зміст:
Пробіотики – група живих мікроорганізмів, що беруть участь у процесах травлення. До них відносяться молочнокислі бактерії, біфідобактерії, дріжджі цукроміцети, деякі види бацил та кишкової палички. Розповідаємо, чим такі корисні ці мікроорганізми для людини і які бувають різновиди пробіотиків.
Вплив пробіотиків на організм людини
Проходячи травним трактом, пробіотики зберігають життєздатність і підтримують роботу органів травлення. Разом з ферментами вони розщеплюють їжу, допомагаючи організму засвоювати корисні речовини і вітаміни, що містяться в ній.
Користь
Доведено, що пробіотики сприятливо впливають на організм людини, сприяють довголіттю. Серед основних властивостей молочнокислих бактерій:
- Боротьба з гострими кишковими інфекціями. Пригнічують шкідливі мікроорганізми в кишечнику, нейтралізують токсини, що виділяються ними. Вони присутні в слизовій оболонці кишкового епітелію, що не дозволяє небезпечним мікроорганізмам закріпитися на його стінках.
- Зміцнення імунітету. Живі мікроорганізми входять до складу мікрофлори шкіри та слизових оболонок людини, тому перешкоджають проникненню в організм вірусів. Крім того, вони стимулюють вироблення антитіл при попаданні збудника, що дозволяє імунітету швидко давати відсіч інфекціям.
- Лікування та профілактика харчової алергії. Знижують нетерпимість імунної системи до харчових алергенів, що допомагає позбавитися алергії на певні продукти.
- Профілактика дисбактеріозу, запорів, тяжкості, здуття живота. Корисні мікроорганізми зменшують час проходження їжі кишечником. А це запобігає броденню, покращує перистальтику.
- Зниження рівня «шкідливого» холестерину. Дружні бактеріальні колонії прискорюють розщеплення солей жовчних кислот. Тому холестерин використовується для їх поповнення.
- Вітаміни групи В. Мікроорганізми беруть участь у синтезі деяких вітамінів групи В. А вони, у свою чергу, підтримують нормальну роботу нервової системи, покращують стан шкіри, запобігають розвитку анемії.
- Профілактика виразкової хвороби та гастриту. Пробіотики пригнічують активність Helicobacter pylori – головного збудника виразки та хронічного гастриту.
- Жіноче здоров'я. Молочнокислі бактеріальні штами допомагають у боротьбі з молочницею, підтримують бактеріальний баланс під час вагітності.
Шкода
Як і будь-які препарати, пробіотики мають протипоказання та побічні ефекти:
- Алергія на допоміжні компоненти. У деякі капсули як допоміжні речовини додають крохмаль, магнію стеарат або кальцію. у дуже поодиноких випадках вони можуть викликати алергію.
- Імунодефіцитні стани. Пробіотики протипоказані при онкології кровоносної чи лімфатичної систем, СНІДі. При цих захворюваннях препарати можуть мати зворотний ефект, збільшуючи ймовірність інфікування.
Пробіотики у продуктах харчування
Живі культури корисних бактерій містять багато продуктів з нашого раціону:
- всі кисломолочні продукти;
- ферментовані м'які сири, сири з пліснявою;
- квашена капуста;
- чайний гриб;
- солоні огірки;
- квас;
- місо-суп;
- ферментовані соєві боби.
Для підтримки балансу мікрофлори досить використовувати хоча б одне із перелічених товарів щодня. Посилити дію пробіотиків допоможуть пребіотики – речовини, що стимулюють ріст та активність корисних бактерій кишківника. Пребіотики містяться у вівсянці, гречці, перловці, сочевиці, квасолі, помідорах, цибулі, часнику, бананах, ягодах, спаржі.
Чи потрібно пити пробіотики для відновлення мікрофлори?
Відновити мікрофлору можна природним шляхом. Для цього необхідно лише збагатити раціон природними джерелами корисних бактерій, наприклад, кисломолочними продуктами з терміном придатності трохи більше трьох діб. Однак це не найшвидший шлях. Щоб у рази прискорити зростання мікрофлори, варто пропити курс добавок із пробіотиками. Далі розповімо докладно у тому, які вони бувають.
Різновиди
Від того, які саме бактерії містяться у складі препарату, залежить дія на організм.
- Молочнокислі штами (лактобактерії). Цей вид у нормі становить приблизно 6-7% загальної мікрофлори. Вони виробляють молочну кислоту, яка сприяє нормальному зростанню та розвитку основних мікроорганізмів ШКТ. Вони успішно використовуються в лікуванні деяких гінекологічних захворювань, хвороб порожнини рота та кишечника.
- Донорські штами (біфідобактерії). Ці мікроорганізми становлять більшу частину мікрофлори - 90-93%. Вони виконують усі головні функції.
- Антагоністи. Це бактерії, які не живуть у кишечнику, але допомагають придушити ріст патогенів. Їх використовують для боротьби з кишковими інфекціями.
Препарати, до складу яких входить лише один штам, називають монокомпонентними. Однак більшість добавок мають складніший склад:
- Полікомпонентні – містять кілька штамів бактерій.
- Синбіотики – кілька видів пробіотиків у поєднанні з пребіотиками.
- Сорбційні - біфідобактерії в поєднанні з ентеросорбентами.
У каталозі BBR є різні види пробіотиків, пребіотиків та ферментів. Розповімо про них докладніше.
Для жінок
Acidophilus Probiotic – запатентована суміш найпоширенішого штаму Lactobacillus acidophilus з іншими організмами та пребіотиком інуліном. Ця добавка підтримує нормальну мікрофлору піхви, допомагає в лікуванні та профілактиці бактеріального вагінозу, інфекцій сечовивідних шляхів.
Для кишечника
Berry Dophilus – це 10 різних пробіотичних штамів у поєднанні із ферментами. Добавка допомагає створити сприятливе середовище для засвоєння поживних речовин та вітамінів, ефективно усуває дисбактеріоз та супутні йому неприємні симптоми. Добавка підходить для дорослих та дітей віком від 2 років.
Probiotic Acidophilus має у складі понад 100 мільйонів активних Lactobacillus Acidophilus, що дозволяє швидко відновити мікрофлору після антибіотиків. Препарат знижує непереносимість лактози, дозволяючи купірувати здуття.
Для імунітету
Probiotic-10 25 Billion – це суміш живих бактерій, що складається із 10 кислостійких штамів. Вони підтримують цілісність слизових оболонок, що позитивно позначається на роботі імунної системи та сприяє процесам детоксикації.
8 Billion Acidophilus & Bifidus містить 8 мільярдів корисних бактерій, які сприяють відмінному травленню, регулярному та м'якому очищенню кишечника, зміцненню імунітету.
Рослинні препарати
Bromelain – це фермент, який видобувають із стебла ананасу. Він допомагає краще засвоюватися білковій їжі, правильно працювати ШКТ, зміцнює м'язи та суглоби, сприяє швидкому загоєнню зв'язок при розтягуванні.
Papaya Enzyme – харчові ферменти, одержані з плодів папайї. Вони знижують навантаження на шлунково-кишковий тракт, допомагають краще засвоювати всі види їжі. Добавка підвищує активність імунних клітин, усуває запальні процеси, покращує роботу підшлункової залози.
Які пробіотики найкращі?
Кращою добавкою, що містить пробіотики, можна назвати ту, що дозволяє доставляти максимальну кількість живих мікроорганізмів до кишечника. Так, рідкі та розчинні пробіотики гірше справляються з цим завданням – більшість бактерій гине ще у шлунку, не витримуючи його агресивного середовища. Набагато краще цю функцію виконують капсули або жувальні пігулки.
Крім того, ефективність препарату залежить від того, наскільки він підходить для вирішення конкретної проблеми. Так, для поліпшення роботи кишківника краще вибирати добавки, в яких переважають біфідобактерії. Для профілактики молочниці під час вагітності важливо, щоб основу добавки становили лактобактерії.
На BBR зібрані найефективніші БАДи з пробіотиками та ферментами від найбільших виробників США. Склад кожного з них ретельно опрацьований – всі компоненти представлені в біодоступній формі, відмінно поєднуються і доповнюють дію один одного.
Як приймати пробіотики?
Залежно від складу, пробіотики приймають з їжею, натщесерце, між їдою, 1-3 рази на день. Точнішу інструкцію можна знайти на упаковці препарату.
Покази для прийому пробіотиків
Пробіотики зазвичай призначають спільно з антибіотиками (або вже після їхнього курсу) для запобігання дисбактеріозу, а також при:- синдромі роздратованого кишечника;
- діареї;
- запорі;
- низькому імунітеті;
- деяких шкірних захворюваннях;
- порушення мікрофлори піхви.
Пробіотики - дружні людині мікроорганізми, які підтримують роботу внутрішніх органів, імунної системи, покращують захисні функції шкіри і дозволяють організму швидше справлятися з бактеріальними інфекціями. До них відноситься дуже широка група бактеріальних штамів, що мають хоч і подібну, але все-таки різну дію. Тому, щоб отримати бажаний ефект, при виборі препарату варто вивчити склад та дію добавки.
Поширені запитання про пробіотики
Як зрозуміти, що потрібно приймати пробіотики?
Необхідність у пробіотиках може виникнути в разі порушень у роботі кишківника, наприклад розлади травлення, часті здуття, закрепи або діарея. Також пробіотики можуть бути корисними після курсу антибіотиків, який може порушити нормальну мікрофлору кишечника. Симптоми, що вказують на дисбаланс мікрофлори, включають втому, порушення сну, погіршення шкіри і часті застуди через зниження імунітету.
Чи можна пити пробіотики без призначення лікаря?
Пробіотики часто доступні без рецепта і їх можна безпечно приймати без призначення лікаря, особливо для загального зміцнення здоров'я кишківника. Однак за наявності хронічних захворювань або специфічних медичних умов перед початком прийому рекомендується проконсультуватися з лікарем.
Як пробіотики можуть нашкодити організму?
Хоча пробіотики вважаються безпечними для більшості людей, у деяких вони можуть спричинити побічні ефекти, такі як здуття живота, гази або діарея, особливо на початку прийому. Дуже рідко пробіотики можуть викликати інфекції в осіб з ослабленим імунітетом або в тих, хто страждає на серйозні захворювання.
Чи слід запивати пробіотики водою?
Пробіотики слід запивати водою, щоб забезпечити їх краще проковтування і доставку в кишківник. Вода допомагає таблеткам або капсулам розчинятися належним чином, що сприяє ефективнішому вивільненню та активації пробіотичних культур у кишківнику.
Чим відрізняються пробіотики та пребіотики?
Пробіотики – це живі мікроорганізми, які за умови вживання в достатніх кількостях приносять користь здоров'ю, особливо кишківнику. Пребіотики ж – це неперетравлювані волокна, які слугують харчуванням для цих корисних мікроорганізмів. Таким чином, пребіотики сприяють зростанню й активності пробіотиків у кишківнику, підтримуючи здорову мікрофлору.
(Голосов: 15, Рейтинг: 4.73) |